Logo of Eötvös Loránd University

MAkulturális örökség tanulmányok

More information

btk.elte.hu/..vezetek/61/torteneti-intezet 

facebook.com/..turalisoroksegtanulmanyokma 

Overview

Idegennyelv-követelmény: A mesterképzésbe való felvétel feltétele az alapfokozat megszerzéséhez szükséges nyelvvizsga nyelvétől eltérő idegen nyelv alapfokú ismerete.

Írásbeli szakasz: A jelentkezőknek be kell adniuk egy motivációs levelet, valamint a jelentkezés feltételéül elfogadott szakdolgozat másolatát. Az írásbeli szakasz pontszámát a fenti dokumentumok értékelésének eredménye adja.

Szóbeli szakasz: A szóbeli vizsga során felvételi elbeszélgetésre kerül sor, ahol a Bizottság a jelentkező motivációit és a kulturális örökség általános definíciójára, társadalomtörténeti hátterére, kortárs használataira vonatkozó tájékozottságát vizsgálja.

A felkészüléshez ajánlott irodalom:
Erdősi Péter – Sonkoly Gábor (szerk.): A kulturális örökség. Budapest, L’Harmattan – Atelier, 2004, 548 p., ISBN 963-7343-00-8
György Péter – Kiss Barbara – Monok István (szerk.): Kulturális örökség – társadalmi képzelet, Budapest, OSZK – Akadémiai Kiadó – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, 2005, 140 p., ISBN 963-200-495-7

A Történeti Intézethez tartozó és az Atelier Tanszéken működő kulturális örökség MA szakra azokat a hallgatókat várjuk, akik szeretnék humán- és társadalomtudományos tudásukat a gyakorlatban alkalmazni. Mesterszakunkon a kulturális örökség felismerésének, védelmének és bemutatásának lehetőségei állnak a középpontban. A társadalom- és történettudományi alapozású elméleti képzést a kulturális értékek megmutatására és menedzselésére vonatkozó praktikus ismeretek egészítik ki, amelyeket hallgatóink részben egyetemi szemináriumokon, részben a szakmai gyakorlatuk során szerezhetnek meg. A gyakornoki helyet abból a több mint félszáz kulturális örökséggel foglalkozó intézményből választhatod ki, amelyekkel személyes kapcsolatban állunk.

Az ELTE kulturális örökség mesterszakja neked való, ha részleteiben szeretnéd átlátni a társadalom- és a bölcsészettudományok ismeretanyagát, különösen a muzeológia és a műemlékvédelem megközelítéseit; ha elsajátítanád az identitásépítés, a kiállításrendezés, a kultúraközvetítés és ‑finanszírozás, illetve a figyelemgazdaság alapfogásait.

A képzést elvégző hallgatók társadalom- és művelődéstörténeti, művelődéselméleti ismereteik birtokában képesek a kulturális örökség gazdasági, mentalitásbeli, környezeti és információs rendszerének történeti értelmezésére. Ismerik a kulturális örökség védelmére, értékeinek megmutatására és menedzselésére vonatkozó munkafolyamatokat. Alkalmasak arra, hogy közvetítsék a társadalom egésze felé a bölcsész- és társadalomtudományokban felhalmozott tudást, és ezzel hozzájáruljanak a különböző szintű (nemzetközi, kontinentális, nemzeti, regionális, helyi) identitásképzések kritikai értelmezéséhez. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

Contact:
Mr Rezső Jarmalov
Stipendium Hungaricum coordinator
stipendiumhungaricum@btk.elte.hu

Programme structure

Kulturális örökség tanulmányok MA

Career opportunities

Jellemző munkahelyek: múzeumok, műemlék- és örökségvédelmi hivatalok, levéltárak, könyvtárak, kulturális intézmények, kutatóintézetek, szakértői háttérintézmények, minisztériumok/államigazgatás, média, de sok hallgatónk doktori szinten folytatja a tanulmányait az MA-diploma megszerzése után.

Jellemző munkakörök: múzeumi kurátor, muzeológus, örökségvédelmi szakember, műemlékvédelmi szakember (azok számára, akik erre a pályára készülnek, a képzésünk nagyon hasznos lehet, de nem pótolja a műemlékvédelmi szakmérnöki képzést), múzeum- és levéltárpedagógus, kulturális menedzser, tudományos kutató, szakpolitikai szakértő, elemző, politikai és/vagy kulturális újságíró, kormányzati tisztségviselő.

Kutatási lehetőségek: Kutatási területek, tehát azok a témák, amelyekről szakdolgozatok születnek nálunk, és amelyeket a diploma megszerzése után is felkészülten kutathatsz, ha nálunk végzel:
- kollektív emlékezet
- örökség- és emlékezetpolitika
- a műemlékvédelem története és gyakorlata
- társadalomtörténet
- identitáselemzés
- nemzetépítés
- a kulturális örökség különböző területei: szellemi, kisebbségi, ipari, szocialista vagy családi örökség

Not available for applying at the moment
Not available for applying at the moment
Sponsor logo
Sponsor logo