More information

btk.elte.hu/mesterszakok/regeszet 

regeszet.elte.hu 

Overview

Írásbeli szakasz: A jelentkezőnek be kell nyújtania egy 3–5 oldalas (1,5-es sortáv, 12-es betűtípus) munkatervet, melyben tömören leírja, milyen tartalmú mesterképzési szakdolgozatot szeretne írni. Ebben szerepelni kell a téma szakmai előzményeinek, a megoldandó tudományos problémának, a feldolgozandó anyagnak és a választott módszernek, valamint egy előzetes bibliográfiának. A jelentkezőnek a választott témáról előzetesen konzultálnia kell az adott szakág intézeti képviselőjével a lehetséges témavezető személyéről, illetve arról, hogy megoldható-e a témavezetés az intézményünkben. Sikeres egyeztetés után a jelentkezőnek a munkatervben meg kell jelölnie a választott témavezetőt. A szakon a benyújtott dokumentumot külön nem pontozzák.

Szóbeli szakasz: A szóbeli vizsga során a jelentkezőnek ki kell fejtenie az írásban beadott munkatervet, illetve számot kell arról adnia, hogy járatos-e az adott szűkebb szakterület irodalmában és tudományos problémáiban.


A Régészet mesterképzési szakot a Régészettudományi Intézet gondozza. Az MA-szintű régészeti oktatás olyan szakemberek képzését tűzi ki célul, akik a megszerzett ismeretek segítségével képesítettek arra, hogy régészeti forrásokat és lelőhelyeket, emlékeket felkutassanak, feltárjanak, feldolgozzanak és értelmezzenek, valamint ilyen jellegű múzeumi gyűjteményeket, valamint régészeti örökséget kezeljenek.

Az ELTE Régészet mesterszakja Neked való, ha részleteiben átlátod a szakterület elméleti és módszertani problémáit, ezek történeti, folyamatszerű összefüggéseit. Jó ismeretekkel rendelkezel tudományterületednek és határtudományainak jellemző kutatási kérdéseiről, elemzési és értelmezési módszereit illetően. Várunk, ha tisztában vagy az új megközelítésekkel és az azokkal kapcsolatos tudományos vitákkal. Átfogó ismeretekkel rendelkezel szakterületed hagyományos és elektronikus forrásairól, publikációiról, adatbázisairól és bibliográfiáiról.

A képzést elvégző hallgatók alkalmasak régészeti források és lelőhelyek felkutatására, feltárására és feldolgozására, valamint ilyen jellegű múzeumi gyűjtemények kezelésére. A régészeti emlékanyag mellett ismerik a kulturális örökség más területeit is, és felkészültek arra, hogy ezen örökséggel kapcsolatos alapfeladatokat ellássanak minden olyan intézményben, amelynek feladata a kulturális örökség feltárása, védelme, feldolgozása és bemutatása. Hallgatóink emellett rendelkeznek olyan ismeretekkel is, amelyek a közgyűjtemények régész-muzeológus munkakörének betöltéséhez szükségesek. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására. Képzésünkben kiemelt szerepet kap a legújabb statisztikai- és hálózatkutatási módszerek régészeti alkalmazásainak megismertetése hallgatóinkkal.

Contact:
Mr Rezső Jarmalov
Stipendium Hungaricum coordinator
stipendiumhungaricum@btk.elte.hu

Programme structure

régészet

Career opportunities

Ha megszerezted a régész diplomádat, el tudsz helyezkedni többek között a múzeumi szférában, egyetemeken, kutatóintézetekben, vagy a kultúra egyéb területein, a kutatás iránt elkötelezett hallgatók számára pedig a mesterszakos tanulmányok elvégzése után a doktori képzés lehetősége is adott.

Jellemző munkahelyek: egyetemek, múzeumok, könyvtárak, kutatóintézetek, szakértői háttérintézmények, régészeti lelőhely-felderítéssel, feltárásokkal és utómunkával foglalkozó intézmények és magáncégek, városüzemeltetés, minisztériumok, államigazgatás.

Jellemző munkakör: muzeológus, oktató, szakügyintéző, tudományos munkatárs, régészeti szakértő, örökségvédelmi szakértő, régésztechnikus

Kutatási lehetőségek: A Régészettudományi Intézet legnagyobb erőssége a terepi és tudományos kutatásokban való intenzív részvétel, számos közülük nemzetközi együttműködésben folyik.Folyamatosan részt veszünk az ország területén folyó nagyberuházásokhoz kapcsolódó megelőző feltárásokon (M3, M35, M6, M43 autópályák, Vásárhelyi-program vésztározói, MOL-gázvezeték-építések). Intézetünk külföldön is folytat ásatásokat, Iraki Kurdisztánban Grd-i Tle 7000 éves településen, a kazachstani Tölebi lelőhelyen, valamint Szlovákiában (Zólyom) és Romániában (Székelyderzs). Fontos programunk a franciaországi Mont-Beuvray (ókori Bibracte) kutatása nemzetközi együttműködésben és az ókori Brigetio (Szőny) feltárása. Szintén nemzetközi együttműködésben valósul meg a Pannónia romanizációja és a „Középkori gazdaságtörténet” program.

Not available for applying at the moment
Not available for applying at the moment
Sponsor logo
Sponsor logo