MAszociális munka
Study location | Hungary, Pécs |
---|---|
Type | Master, full degree studies |
Nominal duration | 4 semesters (120 ECTS) |
Study language | Hungarian |
Awards | MA |
Course code | Social Science |
Entry qualification | Bachelor diploma (or higher) Magyar nyelvtudást igazoló dokumentum, motivációs levél, önéletrajz, útlevél másolata, orvosi igazolás The entry qualification documents are accepted in the following languages: English / Hungarian. In most cases you can request a suitable transcript from your school. If this is not the case, you will need official translations along with verified copies of the original. You must take the original entry qualification documents along with you when you finally go to the university. Kérjük, a motivációs levelet és önéletrajzot magyarul küldjék el, az orvosi igazoláshoz a megadott formanyomtatványt használják. |
---|
Territory requirements | Applications are accepted from the following territories (based on citizenship): Angola, Cape Verde, Chad, Chile, Congo - Kinshasa, Costa Rica, India, Jordan, Mongolia, South Korea, Türkiye, Ukraine, Venezuela, Vietnam, Yemen. |
---|
Language requirements | Hungarian at least Hungarian B2 |
---|
Other requirements | A motivation letter must be added to your application. 3000-3500 karakterben, magyarul, indokolva a képzés választás okát, a képzés megkezdéséhez kapcsolódó személyes motivációt megfogalmazva. Felvételi módja: Skype interjú, szóbeli |
---|
More information |
---|
Overview
Rövid leírás
A pécsi képzés sajátossága, hogy itt a hallgatók – a törzsképzést követően – az általános szociális munka mellett a klinikai szociális munka specializáció keretében is szerezhetnek elmélyült ismereteket. Ez a terület, amelynek művelése során a legkorszerűbb nemzetközi trendeket követjük, a közvetlen klienskapcsolatban végzett tanácsadásra készíti fel a leendő szakembert.
Képzés célja
szociális munkás szakemberek képzése, akik az emberi viselkedésre és a társadalmi rendszerekre vonatkozó elmélyült ismereteik és speciális szakmai kompetenciáik birtokában képesek az emberi jogokon és a társadalmi igazságosság elvein alapuló, a társadalmi integráció és a demokratikus viszonyok erősítését, a humán fejlődést szolgáló szociális munka végzésére és annak megújítására. Képesek szakmai döntési alternatívákat megalapozó kutatások kidolgozására és megvalósítására, szolgáltatások tervezésére, menedzselésére, értékelésére, a szakma képviseletére. A szakképzettséggel szemben támasztott követelmények megfelelnek a szociális munkára, illetve a képzésre vonatkozó hazai, nemzetközi tudományos eredményeknek és szakmai elvárásoknak. A végzettek felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Bemeneteli követelmény: A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok: Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a szociális munka és a szociálpedagógia alapképzési vagy főiskolai szakok. A kreditek tartalma itt található.
Szociológia és a társadalmi tanulmányok alapképzési szakok esetében legalább 30 kredit (a felvételhez minimum 15) szükséges a szociális munka és a szociálpolitika megalapozását szolgáló társadalomtudományi és pszichológiai alapismeretekből. Egyéb diplomák esetén legalább 60 kredit (a felvételhez minimum 30 kredit) társadalomtudományi és bölcsészettudományi ismeretekből. A hiányzó krediteket a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint kell megszerezni. A felvételi vizsga: szakmai elbeszélgetés (szóbeli vizsga), mely a jelentkező eddigi szakmai életútját, érdeklődését, fejlődési lehetőségeit, motivációját vizsgálja. Felvételi témakörei: btk.pte.hu/sites/btk.pte.hu/files/files/felveteli/DMA/DMA_tema/TEMA_szocialis_munka_MA2020.pdf Pontszámítás: A jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben fejezik ki, melyet a tanulmányi pontok (előző diploma minősítése, max. 45 pont), a felvételi vizsgapontok (max. 45 pont) és a többletpontok (max. 10) összege ad. A felvételi ponthatár az utóbbi években 70 pont körül alakul.
A nyelvi előkészítőt tartó intézmény záróvizsgáját az intézmény figyelembe veszi a felvételinél?
igen
Megjegyzés:
-
Programme structure
Főbb témakörök:
Társadalomtudományok (szociológia, jog- és államtudomány, multidiszciplináris társadalomtudományok) 100-115 kredit a diplomamunka készítésével együtt az alábbiak szerint:
Szociális munka elmélete és gyakorlata 55-75 kredit;
Társadalom- és szociálpolitika; 12-18 kredit;
Bölcsészettudomány (pszichológia) és orvostudomány (egészségtudomány) 6-18 kredit;
Választható speciális programok, elsősorban szociális munka elmélete és gyakorlata területéről legfeljebb 15 kredit.
Sajátos kompetenciákat eredményező specializációk tudományágai, szakterületei és azok kreditaránya:
A választható specializációk kreditaránya a képzés egészén belül 30-40 kredit:
a) általános szociális munka
- szociológia, szociálpolitika területén 10-15 kredit;
- szociális munka elmélete és gyakorlata területén 20-25 kredit;
b) klinikai szociális munka
- szociális munka elmélete és gyakorlata a klinikai szociális munka területén 20-25 kredit,
- bölcsészettudomány (pszichológia) a klinikai szociális munka területén 10-15 kredit.
A szakmai gyakorlat követelményei
A szakmai gyakorlat részét képezik a külső terepen folyó terepgyakorlatok, továbbá a nem terepen folyó képzési formák közül a kiscsoportos készség- és képességfejlesztő tréningek, a kutatási terepmunka és a kutatást feldolgozó szeminárium, a műhelyszemináriumok és projektgyakorlatok, valamint a gyakorlatokhoz, a terepeken folyó szakmai munkához kapcsolódó kiscsoportos feldolgozó szemináriumok.
A hallgatóknak a képzésben legalább 200 óra közvetlen klienskapcsolatban folyó, az önálló munkavégzés képességének fejlesztését szolgáló szociális munka gyakorlatot kell teljesítenie. A szakmai gyakorlat a képző intézmény által szervezett vagy jóváhagyott képzési program alapján folyó gyakorlat. A hallgató – az intézmény döntése alapján – külső terepen folyó szakmai gyakorlatának legfeljebb 50 százalékát teljesítheti saját munkahelyén.
Szakirányok, specializációk:
klinikai szociális munka
általános szociális munka
Career opportunities
A szociális munkásokat speciális interdiszciplináris ismereteik, megszerzett kompetenciáik
kiválóan alkalmassá teszik arra, hogy hazánkban, vagy megfelelő nyelvtudás birtokában az
európai munkaerőpiacon az állami, egyházi, civil, vagy akár a for-profit szektorban
helyezkedjenek el. A mesterszakon végzett szakemberek – az emberi együttműködés
problémáiról és lehetőségeiről szerzett magas szintű ismereteik és problémamegoldó
készségeik birtokában – jól megállják a helyüket vezetői pozíciókban is. A magasan képzett
szociális munkások iránti igény napjainkban jelentős a szociális ellátások több területén:
1. Alapellátások: szociális étkeztető intézmények, gyermek- és ifjúságvédelmi szolgálatok
családsegítő szolgálatok, utcai szociális gondozás, szociális SOS szolgálatok.
2. Szakosított ellátások: időskorúak otthona, fogyatékosok otthonai, hajléktalanokat ápológondozó otthonok, fogyatékosok rehabilitációs intézményei, pszichiátriai- és
szenvedélybetegek rehabilitációs intézményei.
3. Átmeneti ellátást nyújtó intézmények: gyermekek átmeneti otthona, idősek/fogyatékosok
gondozóházai illetve lakóotthonai, hajléktalanok átmeneti szállásai.
4. Nappali ellátást nyújtó intézmények: szenvedélybetegek nappali intézményei, nappali
melegedők.
5. Civil szervezetek: karitatív intézmények, humán környezetvédelmi szervezetek, kisebbségi
önkormányzatok.