Logo of Eötvös Loránd University

MAKulturális antropológia

More information

tatk.elte.hu/mesterszakok/kulturantrop 

Overview

A kulturális antropológia mesterképzés mindenekelőtt ennek a tudománynak a művelésére és oktatására készít fel, egyben olyan elméleti, módszertani, ténybeli ismereteket és szemléletet nyújt, amelyek a társadalmi tevékenységek széles körében alkalmazhatók. Az antropológiai megközelítés a kultúra belülről való leírására, a cselekvő ember saját nézőpontjának feltárására törekszik annak a társadalomnak a viszonyrendszerében, amelynek részese, és ezt a tapasztalatot értelmezi a társadalmi és kulturális folyamatokról kialakított elméletek hálójában. Az érintettek szemszögéből való vizsgálódás, amelynek elsődleges módszere a körükben végzett terepmunka, a kultúrának olyan jelentés-összefüggéseit tárja fel, amelyek alapján más tudományok által meg nem rajzolt, mélyebb, közelibb, hitelesebb képet kap a kívülálló. Korunk társadalmi jelenségeinek vizsgálatában kiemelt szerepet kap ez a látásmód, mert az életmódok és értékrendek hagyományos keretei feloldódtak. A végzettek eséllyel találnak munkát a társadalomirányítás felsőszintű adminisztrációs, igazgatási, területi igazgatási feladatokat ellátó szervezeteiben és intézményeiben, a civil-nonprofit szektorban (egyesületek, alapítványok), kulturális, művészeti, közművelődési, közgyűjteményi és tömegkommunikációs területen.

Szakigazgató:
Prónai Csaba, egyetemi docens

Felvételi követelmények:

Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe a társadalomtudományok képzési területről a kommunikáció- és médiatudomány, a nemzetközi tanulmányok, a politikatudományok, a szociális munka, a szociálpedagógia, a szociológia, a kulturális antropológia, a társadalmi tanulmányok, a politológia, bölcsészettudomány képzési területről a közösségszervezés, a néprajz, a romológia alapképzési szak.
Egyéb alapszakos diplomákat egyedileg bírálunk el a teljesített kreditek alapján.

Aki nem teljes kreditérték beszámítású oklevéllel jelentkezik, annak a felveteli@tatk.elte.hu címre lehet kreditelismerési eljárásra kérvényt benyújtania úgy, hogy csatolja a felsőoktatásban elvégzett tárgyainak igazolását. (Az e-mail tárgyában és tartalmi részében is szerepeljen, hogy melyik szakra nyújt be kérvényt.)

A jelentkezőknek csatolnia kell az alapszakos diplomát és teljesítésigazolást (transcript of records) az alapképzésről eredeti nyelven. Ha az eredeti dokumentumok nem magyar vagy angol nyelven kerültek kiállításra, a dokumentumok magyar vagy angol nyelvű fordítását is csatolni szükséges.

További feltöltendő dokumentumok:

  • motivációs levél magyarul
  • teljesítésigazolás (transcript of records) a magyar előkészítő képzésről
  • a magyar előkészítő képzés sikeres lezárását igazoló nyilatkozat
  • útlevélmásolat

Felvételi procedúra:

A teljes jelentkezési csomaggal rendelkező jelentkezőket a felvételi bizottság szóbeli felvételi vizsgára hívja. Az intézményi felvételi pontok a korábbi tanulmányi eredményekből (a leadott dokumentumok alapján) és a szóbeli felvételi vizsga eredményéből tevődnek össze. A felvételi vizsga a jelentkezők általános, valamint szakmai tudását és érdeklődését méri fel.

A sikeres felvételi vizsga a felvétel feltétele. Sikertelen felvételi vizsga esetén a jelentkezést elutasítjuk.

Felvételi vizsga:
Igen

Felvételi vizsga típusa:
Szóbeli

Felvételi vizsga helyszíne:
Online

A vizsga menete:
A szóbeli vizsgán a jelentkező választ egyet az antropológia jeles alakjai közül: Clifford Geertz, Edmund Leach, Bronislaw Malinowski, Margaret Mead – és munkássága alapján ismerteti: mivel járult hozzá az illető az antropológia fejlődéséhez.

Ajánlott irodalom:

  • Geertz, Clifford: Az értelmezés hatalma. Osiris-Századvég, Budapest, 1994.
  • Leach, Edmund: Szociálantropológia. Osiris-Századvég, Budapest, 1998.
  • Malinowski, Bronislaw: Baloma. Válogatott írások. Gondolat, Budapest, 1972.
  • Mead, Margaret: Férfi és nő. Gondolat, Budapest, 1970.

Kapcsolattartó:
International Office, Bagi Eszter Borbála
E-mail: international@tatk.elte.hu

Programme structure

Képzési és kimeneti követelmények

Career opportunities

Korábbi hallgatóink közül többen a Magyar Tudományos Akadémián és a Néprajzi Múzeumban dolgoznak tudományos kutatóként. Sokan közülük különböző egyetemeken oktatnak: az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Corvinus Egyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, a Buddhista Főiskolán és a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskolán. Emellett a kulturális antropológusokat civil szervezetekben is alkalmazzák (pl. Artemisszió Alapítvány, Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület). Néhányan piackutatással és multinacionális cégeknél helyezkedtek el. Mások szociális munkásként, szociálpolitikusként, vagy társadalmi fejlesztési és roma programokban dolgoznak.

Egyre több nemzetközi vállalat keres antropológusokat, akik képesek multikulturális környezetben dolgozni és együttműködni különböző kulturális hátterű kollégákkal. Több volt hallgatónk jelenleg a kommunikáció területén dolgozik, megtalálhatók kommunikációs cégeknél, kommunikációs osztályokon, illetve a médiában. Több hallgatónk újságíróként, riporterként és szerkesztőként dolgozik online és offline újságoknál, televíziós csatornáknál és rádióműsorokban.

Néhány munkalehetőség:

  • Tudományos kutató
  • Piackutató
  • Nemzetközi segélymunkás/fejlesztési szakember
  • Társadalomkutató

Ezen kívül dolgozhatnak az állami és non-profit szektorban, a közigazgatásban, önkormányzatoknál, jótékonysági szervezeteknél, központi kormányzati intézményeknél, egyetemeken, nemzetközi szervezeteknél, múzeumokban és önkéntes szervezeteknél.

Not available for applying at the moment
Not available for applying at the moment
Sponsor logo
Sponsor logo