More information

btk.elte.hu/mesterszakok/szemiotika 

szlav.elte.hu 

Overview

Írásbeli szakasz: nincs

Szóbeli szakasz: A szakválasztás motivációjának feltárása; annak bemutatása, hogyan kapcsolódik a szemiotika mesterképzési szak a korábban végzett alapképzési szak(ok)hoz; beszélgetés az ajánlott olvasmányokról, a vizsgán kapott szöveg értelmezése. A szóbeli vizsgán az alapszakos szakdolgozat és a jelentkező legjobbnak ítélt írásbeli munkájának bemutatása.

A felkészüléshez kötelező/ajánlott irodalom:
Ajánlott olvasmányok a szóbeli vizsgára (választás szerint: részletek vagy a teljes könyv):
Voigt Vilmos: Bevezetés a szemiotikába. Budapest, Loisir Kiadó, 2009.
Kapitány Ágnes – Kapitány Gábor: Tárgyak szimbolikája. Budapest, Ú M K, 2005.
Jurij Lotman: Kultúra és robbanás. Pannonica Kiadó, 2001.
J. M. Lotman: Szöveg, modell, típus. Budapest, Gondolat Kiadó, 1973.
Roland Barthes: A divat mint rendszer. Budapest, Helikon, 1999.
M. Schapiro: A vizuális művészetek szemiotikájából. In: Horányi Özséb, Szépe György (szerk.): A jel tudománya. Budapest, Gondolat, 1975. 491-511.; valamint ugyanebből a könyvből más tanulmányok.


A szemiotika a jeltudomány általános és specifikus részterületeit öleli fel, olyan izgalmas ismereteket állítva előtérbe, amelyek a természet és a kultúra legkülönfélébb jelenségeinek megértéséhez képesek értelmezési keretet és módszert biztosítani. A kortárs tudomány térképén a szemiotika elismerten fontos helyet foglal el, a világ híres egyetemein végezhetők ilyen irányú tanulmányok, hallgathatók szemiotikai kurzusok, amelyek összességükben interdiszciplináris és szintetizáló jellegű tudást biztosítanak. A Szemiotika mesterképzési szakot az Orosz Nyelvi és Irodalmi Tanszék gondozza. A mesterszakra Magyarországon jelenleg egyedül az ELTE-n lehet belépni.

A képzés során a hallgatók átfogó elméleti képzésben részesülnek és sokoldalú gyakorlati ismereteket szerezhetnek, bizonyos kurzusok esetén angol nyelven folyó oktatás formájában is, mely tudásanyagot később széles körben alkalmazhatnak. Nemzetközi viszonylatban érezhető a szemiotikusok felértékelődése a munkaerőpiacon. A képzett szemiotikus többek között az informatika, kommunikációelmélet, -gyakorlat, médiatudomány, a vizuális kultúra kutatása, a viselkedésvizsgálat, az újságírás, műfordítás, kritikai tevékenység, az empirikus kultúrakutatás, szövegelemzés, PR-tervezés, marketing, tünetértékelés területein hasznosítható tudást visz be értékként a munkaerőpiacra.

A képzést elvégző hallgatók alkalmasak elméleti kutatásokra, a kultúra és társadalomtudományok különféle területeihez kapcsolódó, illetve tudományközi szférákban folytatott interdiszciplináris szakértői elemzések végzésére, alkalmazott szemiotikai tevékenységek művelésére, népszerűsítésére és társadalmi kommunikációjára, alkalmazott jelrendszerek értelmezésére, fejlesztésére. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

Contact:
Mr Rezső Jarmalov
Stipendium Hungaricum coordinator
stipendiumhungaricum@btk.elte.hu

Programme structure

szemiotika

Career opportunities

Többek között az informatika, kommunikációelmélet, -gyakorlat; médiatudomány; a vizuális kultúra kutatása; a viselkedés vizsgálata; az újságírás, műfordítás, kritikai tevékenység; az empirikus kultúrakutatás, szövegelemzés; PR tervezés, marketing, tünetértékelés területein hasznosítható tudást visz be értékként a munkaerőpiacra.

Kutatási lehetőségek:
A szak curriculumában biztosított szabadon választható kurzusok a mesterképzés egész ideje alatt lehetőséget adnak az egyéni érdeklődési területek kiépítésére, gondozására és önálló kutatási témák megválasztására, amelyhez a mesterszak oktatói támogatást biztosítanak, valamint felhívják a figyelmet az egyes témákat gondozó kiváló szakemberekre. A szakról, mely a PhD kutatásokhoz nemcsak diszciplináris ismereteket, hanem módszertani szemléletet is biztosít, számos bölcsészettudományi részterületen nyílik lehetőség doktori képzésre történő jelentkezéshez.

Not available for applying at the moment
Not available for applying at the moment
Sponsor logo
Sponsor logo